Elektrickou energii u nás využíváme skoro všichni. A není nikdo, kdo by o její existenci a významu nevěděl. Tato je v mnoha ohledech tou nejdokonalejší energií, jakou si jenom dokážeme představit, a tím pádem těžko najdeme někoho, kdo by ji dokázal nahradit něčím jiným. Ale je tu i jeden problém, který nás hlavně v posledních pár letech trápí. Ano, mluvím o ceně. Elektrická energie nám byla výrazně zdražena, a i když můžeme už nějakou dobu registrovat její určité zlevnění, jde o záležitost, která má velký vliv na rodinný rozpočet spousty z nás.

solární panely

Všichni bychom si rádi dosyta užili všeho, co nám může elektrický proud nabídnout. Jenže často spíše šetříme a omezujeme spotřebu, jak se jenom dá. Pořizujeme si stále úspornější spotřebiče, staráme se, aby nám nic nespotřebovávalo elektřinu zbytečně. Ale ani to někdy nestačí k dosažení spokojenosti s účty, které nám přicházejí. Často by to chtělo na elektřině ještě více ušetřit. Ale úspornější režim už v případě mnohých z nás není možný. Kdo spotřebovává jen minimum, bez kterého se neobejde, už míň spotřebovávat nemůže. Bohužel.

solární panely

Ale to neznamená, že kdo se více nedokáže omezit, musí akceptovat cenu, která je mu naúčtována. Vždycky je tu prostor pro další zlevnění. A nakonec lze dosáhnout i nulové ceny při naprostém uspokojení našich potřeb. Protože distributoři elektřiny a klasické elektrárny nejsou těmi jedinými, kdo nám mohou tuto energii zajistit. Existuje i fotovoltaika 10 kw, tedy možnost vyrábět si vlastní solární elektřinu. Když chceme, zkrátka si necháme nainstalovat solární panely a jsme sami svými pány. S takovými zařízeními už po nás nikdo nemůže platby za elektřinu požadovat, protože je tato jenom naše. A díky slunci jsme tak klidně i zcela soběstační. A je jenom na nás, zda se pro takové řešení rozhodneme. Pokud totiž ano, není žádný důvod, proč bychom neměli vlastní solární energii mít.