Akvaristika patří k nejoblíbenějším zálibám obyvatel naší země a platilo to již za socialismu, kdy v mnoha specializovaných obchodech – Zverimexech byly neustále k dostání akvarijní ryby v hojném počtu. Obrovskou výhodou akvaristiky je nenáročnost, jakmile porozumíte základní teorii udržení chodu akvarijního biotopu, budete se jen těšit z krásy, kterou vám poskytne jen málokterý koníček. A posedět večer u akvária je mnohem lepší zábava, než sledovat destruktivní žánry na televizní obrazovce.

Abyste z akvaristiky opravdu něco měli, je zapotřebí pořídit akvárium větších rozměrů. Mnozí z vás, co se akvaristice nikdy nevěnovali, se mohou domnívat, že čím větší akvárium, tím více starostí, ale opak je pravdou, protože udržet v chodu malá akvária je velmi náročné i pro zkušené akvaristy. Ideální je tedy i pro začátečníky objem 160 až 250 litrů.

kočka u akvária

Jestliže si necháte zhotovit akvárium na míru o délce 1200 mm, výšce 500 mm a hloubce 400 mm, získáte akvárium ideální velikosti o objemu 240 litrů. Budete ovšem muset vyřešit vhodný stolek, a to není jen tak. Stolky pod akvárium se totiž nevyrábí na míru, a pokud ano, pak se nedoplatíte. Stolek musí mít také potřebnou nosnost, uvažte, že takové akvárium i se substrátem, naplněné vodou, váží 300 kg.

přepravní palety

Řešení je však velmi jednoduché – výroba stojanu z přepravních palet. Palety pouze zúžíte na potřebnou hloubku, zpevníte je dřevěnými hranoly a postavíte je na sebe do výšky třech palet, takže tím získáte stojan o výšce 430 cm, a to je ideální výška při pozorování akvária při sezení na koberci. Palety mají obrovskou nosnost, unesou až dvě tuny spojité zátěže. Pak už stačí jen stojan obložit dřevěnými palubkami a máte krásný bytový doplněk.

Inspirujte kamarády – dobré nápady mívají pozitivní odezvu a stává se, že si je pak lidé předávají mezi sebou a nakonec se z nevinné drobnosti může vyvinout i podnikatelský záměr. Jen si představte, že váš nápad zhotovit stojan pod akvárium z přepravních palet zaujme mnoho zákazníků a budou je chtít mít doma, toto je nejlepší forma reklamy a nakonec vás tato činnost může úspěšně živit. Výhodou přepravních palet je jejich výborná dostupnost, kvalitní materiál – proschlé řezivo, žádná dřevotříska, OSB desky a podobné technologie z odpadního materiálu.