Jednou z věcí, které komplikují řidičům životy, je bezesporu i stav silnic. Asi není třeba říkat, že u nás není mnohdy zrovna ideální, a to ani na dálnicích, kde bychom právě očekávali ten nejlepší. Otázkou však je, proč to řidičům tolik vadí. Z jakého důvodu jim na něm tak záleží?

 

Důvodem je, že stav silnic značně ovlivňuje kvalitu jízdy. To ostatně zná každý, kdo někdy v silničním dopravním prostředku cestoval. Pokud se neustále přejíždí přes výmoly a hrboly, není to příjemné pro nikoho. Naopak čistá, hladká jízda je potěšením. Není tedy divu, že ji preferujeme.

 

auto na silnici

 

Ovšem existují i mnohem prozaičtější důvody, proč bychom se o to měli starat, než je naše potěšení z jízdy. Přejíždění přes nerovnosti totiž není zrovna příjemné ani pro auto samotné. Zvláště pérování dostává značně zabrat, což vede k jeho mnohem dřívějšímu opotřebení. To samé platí i pro téměř všechny části auta. Pokud jej tedy chceme využívat dlouho, i desítky let, pak máme v tomto ohledu problém.

 

Problémy mají i řidiči, a to nejen z výše uvedených důvodů. Je pochopitelné, že se chtějí těmto výmolům vyhýbat, jak je to jen možné. To však vyžaduje mnohem větší soustředění a prakticky neustálou manipulaci s volantem, přičemž mnohdy se vyhnutí buď nepovede, nebo zkrátka není ani možné.

 

nabourání automobilu

 

Zde se můžeme ptát, proč se s tím tedy něco nedělá. Je jasné, že zlepšení kvality silničního povrchu by nejen zlepšilo podmínky řidičů, ale také zvýšilo bezpečnost provozu. Pokud pojedeme do zahraničí, vidíme, že to možné je. Proč to tedy nejde u nás?

 

Odpovědí je, že zkrátka není dostatek peněz ve státním rozpočtu, a navíc tento problém nemá oproti jiným až takovou prioritu. Proto se provádí pouze ty nejnutnější opravy, a i ty často trvají dlouho, právě kvůli nedostatku financí. V současné době s tím příliš nenaděláme, avšak můžeme doufat, že v budoucnu se situace změní.